phone +90 388 225 01 55
phone
Responsive image

Tarihçe

GAZOZ : (Fr.gazeuse ' den )Meyve esansı, şeker ve zararsız karbon asidi ile yapılan ve basınçlı havalarla şişelere doldurularak hazırlanan ferahlatıcı alkolsüz meşrubat; Meyveli gazoz, DEY.Argo (Gazoz Ağacı) bir sözün çok saçma olduğunu belirtmek iççin kullanılır. O senin dediğin gazoz ağacı.

ANSİKLOPEDİ Türkiye ye gazoz ithal olarak maden suyu ile birlikte girdi. (1980 yılları) sonra Niğde li bir rum olan Aleksandr Mısırlıoğlu Fransaya giderek gazoz yapımına yarayan makinaları satın aldı. Aleksandr Mısırlıoğlu, ligor Bazlamacıoğlu ve Leon Şar Karaköy de ortak olarak gazoz imalathanesini kurdular. İlk gazoz Mısırlıoğlu adı ile satışa çıkmıştır. bunu Hasan bey Hürriyet 1908, Neptün 1917 beyaz ruslar tarafından çıkarıldı vb. gazozlar takip etti.

Cumhuriyetin ilk yıllarına kadar şişe içinde olduğu gibi sifon adıyla seyyar el arabalarında bardakla da satıldı. Sonra Gıda maddelerinin Umumi Sıhhati ilgilendiren Eşya ve Levazımın Hususi vasıflarını gösteren nizamname 4 Ağustos 1952 tarih ve 15418 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile son şeklini aldı. bugun gazoz yapım ve satımında bu şekil uygulanmaktadır.